پاکستان تلاش می کند تا ذخایر خارجی را حفظ کند ، بازار سیاه برای چشمه های دلار

ساخت وبلاگ

پس از محدود کردن دسترسی بانک مرکزی به ارز خارجی برای حفظ ذخایر کاهش ، یک بازار سیاه برای دلار در پاکستان افزایش یافته است. این هزینه های خارج از کشور را محدود کرده و میزان ارز خارجی را که شخص می تواند در خارج از کشور به 5000 دلار برساند ، نصف کرده است.

Dollar shortage is also due to demand from neighbouring Afghanistan after the Taliban’s takeover last year.(File Photo / REUTERS)

کمبود دلار نیز به دلیل تقاضای همسایه افغانستان پس از تصاحب طالبان در سال گذشته است. (پرونده عکس / رویترز)

در مشاغل تغییر پول کراچی ، نرخ ارز برای خرید دلار هنوز در معرض نمایش است. اما تلاش برای خرید ارز و اپراتورها می گویند که هیچ باقی مانده است.

کمی بیشتر تحقیق کنید و یک داستان متفاوت پدیدار می شود. چندین تغییر دهنده پول می گویند که هنوز راه هایی برای بدست آوردن Greenback وجود دارد ، اما حدود 10 ٪ بیشتر از نرخ تبلیغات است.

پس از محدود کردن دسترسی بانک مرکزی به ارز خارجی برای حفظ ذخایر کاهش ، یک بازار سیاه برای دلار در پاکستان افزایش یافته است. کمبود فارکس و ظهور یک بازار موازی به لیست طولانی از مشکلات کشور آسیای جنوبی می افزاید ، که قبلاً در اثر سیل های ویرانگر ، یک بحران اقتصادی و آشفتگی سیاسی که در بعضی مواقع خشونت آمیز شده است ، مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

ASMAT ULLAH ، مدیر اجرایی شرکت Ravi Exchange Pvt. ، یک تجارت تبادل پول مستقر در لاهور گفت: "اکنون یک بازار سوم توسعه یافته است و بسیار بزرگ شده است."دو مورد اول بازار ارز بین بانکی و بنگاه های تغییر دهنده پول هستند.

بانک مرکزی پاکستان بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

این یک سال تقریبی برای پاکستان دارای امتیاز ناخواسته بوده و سیل بیش از 1700 نفر را کشته و باعث خسارت میلیاردها دلار می شود. دولت با اعتراضات گسترده ای به رهبری نخست وزیر سابق عمران خان روبرو شده است و در تلاش است بدهی را بپردازد و این ارز یکی از بدترین مجریان امسال در سطح جهان است.

یک انبار پرشور سریع فارکس باعث شده است که بانک مرکزی پرداخت های خارج از کشور را محدود کند و میزان ارز خارجی را که شخص می تواند در خارج از کشور به 5000 دلار منتقل کند ، یک سردرد برای مسافران بین المللی باشد.

خورام شده ، مدیر اجرایی راه حل های اصلی آلفا بتا اصلی ، یک مشاوره مالی ، گفت: "هر وقت سیاست های محدود کننده ای را تحمیل می کنید ، اقتصاد خاکستری به پایان می رسد."

Google Alphabet Inc. ماه گذشته پس از مشاهده تأخیر در پرداخت برای خریدهای درون برنامه ، پرداخت های خود را از طریق فروشگاه بازی خود متوقف کرد. واحدهای محلی خودروسازان شرکت هوندا موتور و Toyota Motor Corp. امسال چندین هفته خاموش بودند زیرا آنها قادر به وارد کردن قطعات نبودند.

انجمن فارکس پاکستان با استناد به دو دلیل دیگر برای آن ، این کمبود را تأیید کرد ، با مالکیت مالیک بوستان ، رئیس این گروه. یکی افزایش هزینه در سفرهای خارج از کشور پس از همه گیر است. مورد دیگر تقاضا برای ارز از همسایگی افغانستان پس از تصاحب طالبان سال گذشته است.

مشاغل تغییر پول تا چند ماه پیش دلار محدودی داشتند ، اما طبق گفته های پول ، که خواسته اند در مورد بحث در مورد بازار غیرقانونی سیاه برای ارز شناسایی نشوند ، از ارز ایالات متحده خارج شده اند. آنها گفتند که خرید در بازار سیاه به طور گسترده ای در دسترس نیست و هیچ سوابق رسمی معامله وجود ندارد.

به گفته تغییر دهنده پول ، یکی از منابع دلار از کارگران مهاجر که از بازار سیاه استفاده می کنند ، بوده است. حواله های رسمی در ماه اکتبر به پایین ترین مدت در هشت ماه کاهش یافت. آنها گفتند که مشاغل قادر به پاکسازی معاملات توسط بانک مرکزی نیز به این بازار تبدیل شده اند.

به گفته گروه های صنعت محلی ، این هفته حداقل 1000 کانتینر مواد غذایی در بنادر کراچی برگزار شده است زیرا معاملات به دلیل کمبود ارز خارجی توسط بانک ها پاک نمی شوند.

تولید کنندگان مواد مخدر نیز پس از عدم توانایی واردات مواد اولیه ، در مورد کمبود هشدار داده اند. آنها در نامه ای به وزارت دارایی در تاریخ 5 دسامبر ، آنها نوشتند كه بانک مرکزی در ماه سپتامبر تصمیم گرفت تا طی دو روز معاملات زیر 50،000 دلار را تصویب كند اما اوضاع تغییر نکرده است و مصوبات بیش از دو ماه طول می کشد.

این پدیده پاکستان را به بازارهای نوظهور که نرخ ارز موازی از جمله آرژانتین ، لبنان و نیجریه را مشاهده کرده اند ، اضافه می کند. در حالی که یک حق بیمه 10 ٪ به ویژه بزرگ نیست ، ظهور بازار می تواند کنترل ارز خارجی را به دور از مقامات معمول انجام دهد و تأثیر منفی بر سرمایه گذاری خارجی و محیط کسب و کار داشته باشد.

Hasnain Malik ، رئیس استراتژی بازارهای نوظهور و مرزها در شرکت تحقیقاتی Tellimer در دبی گفت: "دسترسی به دلار به وضوح محکم است و واردکنندگان و حواله ها را از طریق کانال های رسمی تحت تأثیر قرار می دهد."

حق بیمه دلار در بازار غیرقانونی همچنین ممکن است ضعف بیشتری را برای روپیه کشور نشان دهد ، حتی پس از اینکه ارز بیش از یک پنجم از ارزش خود را در برابر دلار امسال از دست داد.

فارکس اسلامی...
ما را در سایت فارکس اسلامی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : هدایت هاشمی بازدید : 125 تاريخ : جمعه 4 فروردين 1402 ساعت: 1:02