چگونه افغان‌ها از رمزارز تحت حکومت طالبان استفاده می‌کنند؟

ساخت وبلاگ

افغان ها علاقه زیادی به ارزهای رمزنگاری شده نشان داده اند و برخی از آنها برای دوری از تحریم های ایالات متحده و دریافت حقوق از کشورهای دیگر از آنها استفاده می کنند.

How are Afghans using crypto under the Taliban govement?

پس از تسلط کامل طالبان بر افغانستان در ماه اوت سال گذشته، بسیاری از سازمان‌ها و خدمات بین‌المللی غیردولتی فعالیت خود را در این کشور متوقف کردند. از جمله خدمات پرداخت مانند Weste Union و Swift بودند.

بسیاری از افغان‌ها متعاقباً شروع به یادگیری در مورد ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین کردند تا - حداقل - حواله‌هایی را از خارج دریافت کنند. از آنجایی که خدمات پرداخت الکترونیکی مانند PayPal و Venmo هرگز در این کشور 5000 ساله در دسترس نبوده است، افغان ها فرصت های زیادی را در دنیای تجارت آنلاین از دست داده اند.

حشمت اسودی، یک تاجر کریپتو محلی در مصاحبه ای به کوین تلگراف گفت: «ما فرصت های زیادی مانند وبلاگ نویسی، بازاریابی وابسته و دراپ شیپینگ آنلاین را از دست دادیم زیرا بیشتر آنها با پی پال پرداخت می کنند."من چیزهای زیادی در مورد وبلاگ نویسی یاد گرفتم اما هیچ فایده ای نداشت زیرا نمی توانستم به صورت آنلاین پولی دریافت کنم."

اسودی در حال تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه هرات است و می‌خواست یک وبلاگ فین‌تک ایجاد کند، اما در حالی که در مورد نحوه دریافت حقوق تحقیق می‌کرد، این جوان 22 ساله امید خود را از دست داد.

او گفت که بعداً در مورد ارزهای رمزپایه آشنا شد "که یکی از بهترین اتفاقاتی بود که برای او رخ داده است."اسودی در حالی که صنعت کریپتو در اواسط سال 2021 رشد می کرد، یاد گرفت. او اکنون مقادیر کمی از دارایی های دیجیتال را معامله می کند که به او اجازه می دهد مقداری پول اضافی به دست آورد.

به گفته اسودی، بانک‌ها و دولت‌ها، به‌ویژه کشورهای در حال توسعه مانند افغانستان و ایران، باید استفاده از ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک ارز قانونی در نظر بگیرند. او افزود: «آنها حداقل می توانند از یک ارز دیجیتال بانک مرکزی استفاده کنند.

 

اگرچه نیازی نیست که دولت ما پول اضافی را برای پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی خرج کند، اما اگر آنها خواهان دارایی های غیرمتمرکز نیستند، CBDC همچنان می تواند یک گزینه باشد.

 

حواله ها

زمانی که طالبان قدرت را به دست گرفتند، سرویس‌های انتقال پول مانند وسترن یونیون و سوئیفت فعالیت‌های خود را در کشور متوقف کردند و بسیاری از افغان‌هایی را که از اقوام خود در خارج از کشور پول می‌گرفتند، بدون منبع درآمد باقی ماندند. در حال حاضر تنها راه دریافت پول از کشورهای دیگر استفاده از رمزنگاری است.

در طول رونق کریپتو در سال 2021، افغانستان در میان 154 کشور در رتبه 20 در شاخص پذیرش کریپتو 2021 Chainalysis قرار گرفت.

علی رحناوارد ، یک فروشنده و معامله گر رمزنگاری محلی در هرات ، یکی از بزرگترین شهرهای افغانستان ، می گوید که وی شاهد رشد چشمگیر تعداد افغان ها با استفاده از ارزهای رمزنگاری شده است. راناوارد گفت که وی در سال گذشته مشتریان خود را با "ده بار" افزایش می دهد.

رحناوارد به Cointelegraph گفت: "دلیل اصلی این رشد این است که مردم باید راهی برای دریافت پول از خانواده و دوستانی که در کشورهای دیگر زندگی می کنند ، پیدا کنند."

رحناوارد می گوید: "این بسیار ارزان تر و سریعتر" از سیستم های پرداخت قبلی مانند Weste Union است.

وی علاوه بر تجارت ، به افغان ها آموزش می دهد که چگونه برای چهار سال گذشته تجارت و استفاده از ارزهای رمزپایه را انجام دهد. این دانش اگر دولت طالبان کشور تصمیم به استفاده از رمزنگاری برای باز کردن تجارت الکترونیکی در کشور کند ، مفید خواهد بود.

"Crypto می تواند راه را برای بازگشت طالبان به تجارت بین المللی نیز هموار کند."وی گفت ، "در حالی که به نظر نمی رسد که طالبان دانش لازم را در مورد نحوه استفاده از فناوری blockchain در حال حاضر دارند ، حداقل می توانند با ممنوعیت ارزهای رمزنگاری کمک کنند."

مسجد جامع هرات ، آگانستان. نمای از پشت بام شرقی. منبع: Didiertais

چگونه از رمزنگاری در افغانستان استفاده می شود؟

در نوامبر 2021 ، Binance اعلام کرد که از انتقال سوئیفت بانکی به حساب کاربری در لیست طولانی از کشورها از جمله افغانستان پشتیبانی نمی کند. از آنجا که بیشتر مردم کشور از Binance استفاده می کنند ، واریز یا پس گرفتن رمزنگاری به یا از مبادله رمزنگاری دشوار شد.

در حال حاضر ، برای اینکه مشتریان بتوانند رمزنگاری کنند ، آنها به یک فروشگاه فروشنده رمزنگاری می روند و در آنجا مبلغ آن را به دلارهای محلی فیات ، افغان ها یا دلار آمریکا پرداخت می کنند.

برای اینکه فروشنده cryptocurrency را بدست آورد ، او باید با شخصی در خارج از کشور تماس بگیرد تا رمزنگاری را به کیف پول خود بفرستد. فروشنده معمولاً از یک سیستم محلی هاوال برای واریز پول به حساب بانکی فرستنده استفاده می کند. به گفته رهنوارد ، دلیل فروشندگان از کارتهای اعتباری یا بدهی استفاده نمی کند ، این است که آنها حدود 11 ٪ برای خریدهای بین المللی هزینه می کنند.

فروشنده سپس آدرس کیف پول مشتری را درخواست می کند و رمزنگاری را بیشتر Tether (USDT) می فرستد.

آیا Taliban Ban Crypto؟

طالبان هنوز هیچ آیین نامه یا ممنوعیتی در مورد ارزهای دیجیتال اعلام نکرده اند. اگر یک محقق ارشد اسلامی می گوید که رمزنگاری حرام (ممنوع است) ، طالبان آن را "بدون فکر کردن دو بار" ممنوع می کند. اگر آنها آن را حلال (مجاز) در نظر بگیرند ، "ما ممکن است برای همیشه از بهترین فناوری در جهان استفاده کنیم."

یکی از بزرگترین بلوک های راه پذیرش انبوه Crypto در افغانستان ، میزان سواد پایین است: تنها 43 ٪ از جمعیت افغانستان سواد و تعداد حتی کمتری به اینترنت دسترسی دارند.

یک معامله گر رمزنگاری به طور ناشناس به Cointelegraph گفت:

 

وی گفت: "ارزهای رمزپایه می توانند تنها فرصت و پنجره ما برای آزادی مالی واقعی باشند. با تمام مشکلاتی که در افغانستان داریم ، بدیهی است که به همه در مورد رمزنگاری آموزش می دهیم اما غیرممکن نیست. "

 

آنها افزودند: "آنچه من در مورد عدم تمرکز دوست دارم این است که این قدرت را از دولت ها می گیرد و به مردم باز می گردد."

نگهبان مرزی طالبان در تورخام ، افغانستان ، 2001.

اهدای رمزنگاری

طالبان برداشت حساب بانکی را محدود کردند زیرا آنها در تلاش برای رفع کمبود نقدی ناشی از تحریم های ایالات متحده ، قدرت گرفتند. در نتیجه ، میلیون ها افغانی نتوانستند غذا تهیه کنند. برخی حتی سعی کردند فرزندان خود را بفروشند که منجر به پوشش رسانه های بین المللی و باز کردن درب کمک های مالی شد.

در سپتامبر سال گذشته ، Bookblocks و سازمان "زنان برای زنان افغانستان" یک پروژه توکن غیر رگ (NFT) را آغاز کردند. آنها برای حمایت از آموزش زنان در افغانستان و کسانی که به عنوان پناهنده وارد ایالات متحده می شوند ، هنر دیجیتالی ایجاد کردند.

نهید صمدی بحرام ، زنان برای مدیر کشور زنان در ایالات متحده ، گفت: "این نسلی است که از طریق فرصت های آموزشی امیدوار و در مورد آینده خود رشد کرده است.""ما متعهد به خدمت به زنان و دختران افغان در افغانستان و پناهندگان افغانستان هستیم که وارد ایالات متحده می شوند."

یکی دیگر از فعالان اجتماعی و کارآفرین ، فرشوه ، ارزهای رمزنگاری شده را برای دختران نیازمند افغان ارسال کرده است.

Forough بنیانگذار و مدیرعامل یک آکادمی برنامه نویسی برای دختران در افغانستان به نام کد برای الهام بخشیدن است. این آکادمی در سال 2015 در هرات افغانستان آغاز شد.

به گفته فروه ، 350 دختر برای الهام گرفتن از کد فارغ التحصیل شده اند و 65 ٪ از آنها شغل خود را برای قرار دادن غذا روی میزهای خود شروع کردند. فرو گفت: "دختران به من توضیح دادند كه همه آنها به دلیل سیاست های طالبان شغل خود را از دست داده اند.""و ، به عنوان تنها نان آور ، خانواده های آنها از هم پاشیده بودند."

فرو گفت: "ما فهمیدیم که در واقع ، یک دسته از مبادلات پول محلی در منطقه مالی هرات وجود دارد که رمزنگاری را می پذیرند و می توانند آن را برای شما به صورت افغانی یا دلار پول نقد کنند."

او سپس به 100 دختر از طریق کد کمک کرد تا الهام بخش برای ایجاد حساب های کیف پول Binance و Trust برای دریافت cryptocurrency به عنوان پرداخت آنها و تبادل دارایی های دیجیتالی خود برای فیات در یک مبادله رمزنگاری محلی باشد.

Forough تنها کسی نیست که به افغان ها کمک می کند تا در رمزنگاری پرداخت شود. Roya Mahboob مدیرعامل شرکت نرم افزاری ارگ افغانستان است و کارمندان خود را به ارزهای دیجیتال می پردازد. او قبلاً در مورد نقش خود صحبت کرده بود و برای پیمان خود برای ایجاد تفاوت به نمایش گذاشته شد:

 

"اگر جوانان بتوانند در مورد رایانه ها بیاموزند ، می توانند در مورد بیت کوین بیاموزند. و اکنون همه می خواهند یاد بگیرند که چگونه به بیت کوین دسترسی پیدا کنند. آنها نیاز به."

 

خیلی بیشتر برای آمدن

از آگوست سال گذشته ، هیچ چیز یکسان نبوده است ، حتی نام این کشور که از جمهوری اسلامی افغانستان به امارات اسلامی افغانستان تغییر کرده است. بسیاری از سازمان های غیردولتی کشور را ترک کردند و بسیاری شغل خود را از دست دادند و منجر به یک بحران مالی و با این وجود گرسنگی شدند.

تنها راهی که برخی از خانواده ها می توانستند زندگی کنند این بود که از خارج از کشور پول بگیرند اما بدون ارزهای رمزنگاری شده ، اکنون تقریباً غیرممکن است.

رهنوارد گفت: "سایر کشورها در مورد رمزنگاری می آموزند زیرا این یک فناوری جدید است و می خواهند یاد بگیرند که چگونه از رمزنگاری و blockchain به نفع خود استفاده کنند.""اما ، در افغانستان متفاوت است. ما باید و باید در مورد رمزنگاری و فناوری اساسی آن بیاموزیم زیرا اگر این کار را نکنیم ، نمی دانم چه فاجعه ای بزرگتر باید انتظار داشته باشد. "

فارکس اسلامی...
ما را در سایت فارکس اسلامی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : هدایت هاشمی بازدید : 16 تاريخ : چهارشنبه 2 فروردين 1402 ساعت: 23:38