انتظار می رود که بازارهای گاز طبیعی تا سال 2023 محکم بماند زیرا روسیه بیشتر منابع اروپا را کاهش می دهد

ساخت وبلاگ

ادامه ادامه روسیه جریان گاز طبیعی به اروپا ، قیمت های بین المللی را به اوج های جدید و دردناک سوق داده است ، جریان های تجاری را مختل کرده و منجر به کمبود حاد سوخت در برخی از اقتصادهای در حال ظهور و در حال توسعه شده است ، با توجه به آخرین IEA ، محکم بودن بازار به سال 2023 ادامه خواهد یافت. گزارش بازار سه ماهه گاز.

بازارهای گاز طبیعی در سراسر جهان از سال 2021 محکم شده است و انتظار می رود که مصرف گاز جهانی گاز در سال 2022 0. 8 ٪ کاهش یابد و در نتیجه رکورد 10 ٪ انقباض در اروپا و تقاضای بدون تغییر در منطقه آسیا اقیانوس آرام باشد. پیش بینی می شود مصرف جهانی گاز در سال آینده تنها 0. 4 ٪ رشد کند ، اما چشم انداز به ویژه از نظر اقدامات آینده روسیه و تأثیرات اقتصادی قیمت پایدار انرژی بالا ، سطح بالایی از عدم اطمینان است.

روسیه در پی حمله به تحریم های تحمیل شده به آن به دنبال حمله به اوکراین ، منابع گاز را به اروپا قطع کرده است. این امر باعث افزایش تنش ها و عدم اطمینان بازار قبل از زمستان آینده ، نه فقط برای اروپا بلکه برای همه بازارهایی که به همان استخر تأمین گاز طبیعی مایع (LNG) متکی هستند.

Keisuke Sadamori ، مدیر بازارهای انرژی IEA گفت: "حمله روسیه به اوکراین و کاهش شدید در منابع گاز طبیعی به اروپا باعث آسیب قابل توجهی به مصرف کنندگان ، مشاغل و کل اقتصادها می شود - نه فقط در اروپا بلکه در اقتصادهای در حال ظهور و در حال توسعه."امنیت. وی گفت: "چشم انداز بازارهای بنزین ابری باقی مانده است ، به ویژه به دلیل رفتار بی پروا و غیرقابل پیش بینی روسیه ، که شهرت خود را به عنوان یک تأمین کننده قابل اعتماد خرد کرده است. اما تمام علائم نشان می دهد که بازارها تا سال 2023 بسیار محکم باقی مانده اند. "

بحران گاز فعلی همچنین عدم اطمینان طولانی مدت را در مورد چشم انداز گاز طبیعی ، به ویژه در بازارهای در حال توسعه که انتظار می رود حداقل در میان مدت افزایش یابد ، افزایش می یابد زیرا جایگزین سایر سوخت های فسیلی با انتشار بالاتر می شود.

قیمت گاز طبیعی اروپا و قیمت گاز LNG در آسیا در سه ماهه سوم سال 2022 به بالاترین حد خود رسید. این امر باعث کاهش تقاضای گاز و ایجاد انگیزه برای تغییر به سوخت های دیگر مانند زغال سنگ و نفت برای تولید برق شد. در برخی از اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه، افزایش قیمت ها باعث کمبود و قطع برق شد. مصرف گاز اروپا در هشت ماهه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال 2021 بیش از 10 درصد کاهش یافت که ناشی از کاهش 15 درصدی در بخش صنعتی به دلیل کاهش تولید کارخانه ها بود.

تقاضای گاز طبیعی در چین و ژاپن در همان دوره تقریباً بدون تغییر بود، در حالی که در هند و کره کاهش یافت. پیش بینی می شود تقاضای گاز چین در سال جاری کمتر از 2 درصد افزایش یابد که پایین ترین نرخ رشد سالانه آن از اوایل دهه 1990 است. در همین حال، قیمت گاز طبیعی در ایالات متحده به بالاترین سطح تابستانی خود از سال 2008 رسیده است، با این حال آمریکای شمالی یکی از معدود مناطق جهان است که تقاضا در آن افزایش یافته است، به دلیل تقاضای تولید برق.

اروپا کاهش شدید عرضه گاز روسیه را از طریق واردات LNG و همچنین تامین خط لوله جایگزین از نروژ و جاهای دیگر جبران کرده است. تقاضای فزاینده اروپا برای LNG - افزایش 65 درصدی در هشت ماهه اول سال 2022 نسبت به مدت مشابه سال قبل - عرضه را از خریداران سنتی در منطقه آسیا و اقیانوسیه دور کرده است، جایی که تقاضا در همان دوره به دلیل بالا بودن تقاضا 7 درصد کاهش یافته است. قیمت ها، آب و هوای معتدل و ادامه قرنطینه کووید در چین.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که واردات LNG اروپا در سال جاری بیش از 60 میلیارد متر مکعب یا بیش از دو برابر ظرفیت صادرات جهانی LNG افزایش می‌یابد که تجارت بین‌المللی LNG را در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت تحت فشار قوی نگه می‌دارد. این بدان معناست که واردات LNG آسیا در بقیه سال 2022 کمتر از سال گذشته خواهد بود. با این حال، واردات LNG چین ممکن است در سال آینده تحت یک سری قراردادهای جدید منعقد شده از ابتدای سال 2021 افزایش یابد، در حالی که زمستان سردتر از حد متوسط نیز ممکن است افزایش یابد. منجر به تقاضای بیشتر از شمال شرق آسیا می شود که بر تنگی بازار بیشتر می شود.

علاوه بر متنوع سازی عرضه ، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن اقدامات دیگری برای افزایش امنیت گاز انجام داده اند ، مانند تعیین حداقل تعهدات ذخیره سازی و اجرای اقدامات صرفه جویی در مصرف انرژی برای زمستان آینده. تأسیسات ذخیره سازی اتحادیه اروپا از پایان ماه سپتامبر نزدیک به 90 ٪ پر بود ، اگرچه عدم وجود عرضه روسیه چالش هایی را برای پر کردن مجدد آنها در سال آینده ایجاد می کند. هر دو ژاپن و کره سیاست هایی را برای کاهش اعتماد به LNG وارداتی برای تولید برق ایجاد کرده اند و برنامه های احتمالی را برای اختلالات احتمالی عرضه LNG تهیه کرده اند.

برای گزارش جدید ، IEA تجزیه و تحلیل انعطاف پذیری از بازار گاز اتحادیه اروپا را در صورت خاموش کردن کامل عرضه روسیه از 1 نوامبر 2022 انجام داد. این تجزیه و تحلیل نشان می دهد که بدون کاهش تقاضا در محل و اگر عرضه خط لوله روسیه کاملاً کاهش یابد ، اتحادیه اروپا. ذخیره گاز در ماه فوریه کمتر از 20 ٪ پر خواهد بود ، با فرض سطح بالایی از تأمین LNG - و نزدیک به 5 ٪ کامل ، با فرض کمبود LNG. سقوط ذخیره در این سطوح باعث افزایش خطر اختلال در عرضه در صورت طلسم دیرهنگام سرد می شود. کاهش تقاضای گاز اتحادیه اروپا در دوره زمستان 9 ٪ از میانگین سطح پنج سال گذشته برای حفظ سطح ذخیره گاز بالاتر از 25 ٪ در مورد جریان پایین LNG لازم است. و کاهش تقاضای 13 ٪ از میانگین 5 ساله در طول دوره زمستان برای حفظ سطح ذخیره سازی بالاتر از 33 ٪ در مورد جریان کم LNG لازم است. بنابراین ، اقدامات صرفه جویی در گاز برای به حداقل رساندن برداشت های ذخیره سازی و نگه داشتن موجودی ها در سطح کافی تا پایان فصل گرمایش بسیار مهم خواهد بود.

فارکس اسلامی...
ما را در سایت فارکس اسلامی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : هدایت هاشمی بازدید : 46 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 2:42