چگونه Cardano (ADA) کار می کند

ساخت وبلاگ

How Cardano (ADA) works

بیایید نگاهی به Cardano (ADA) بیندازیم - شبکه غیرمتمرکز که اغلب به عنوان یک رمزنگاری نسل سوم خوانده می شود زیرا در پاسخ به چالش های پیش آمده در بیت کوین و اتریوم ایجاد شده است.

فهرست مطالب

Cardano چیست؟

Cardano What is It UVP 1024x563 - How Cardano (ADA) works

گزاره ارزش منحصر به فرد Cardano

Cardano (ADA) یک شبکه غیرمتمرکز اثبات شده است که با هدف ایجاد شده است تا به برنامه نویسان و کارآفرینان blockchain اجازه دهد تا مقیاس پذیری ، قابلیت همکاری و پایداری بلاکچین های قبلی مانند بیت کوین و اتریوم را حل کنند. به زبان انگلیسی ساده ، با رویکرد پیچیده تر ، این پروژه دو بار معامله آهسته Blockchains ، استفاده از انرژی دراکونی و هزینه های رشد را به چالش می کشد. این ممکن است به همین دلیل باشد که شبکه Cardano به طور عمومی به عنوان یکی از قاتلان به اصطلاح Ethereum شناخته می شود.

چرا نشانه مادری آن ADA نامیده می شود؟این نام متعلق به ریاضیدان قرن نوزدهم آدا لاولیس بود ، که اغلب به عنوان اولین برنامه نویس رایانه جهان در نظر گرفته می شود. بعداً در مورد جزئیات ADA بیشتر صحبت خواهیم کرد ، بنابراین با ما همراه باشید.

اولین نسخه زنده Cardano در سال 2017 منتشر شد. این زیرساخت های قدرتمند سازمان هایی را برای کمک به پذیرش تجاری ، اجتماعی و اصلی خود به دست آورده است. بنیاد Cardano یک غیر انتفاعی مستقر در سوئیس است که نظارت و نظارت بر پیشرفت کاردانو دارد. موسسه تحقیقاتی IOHK (همچنین گاهی اوقات به عنوان خروجی ورودی هنگ کنگ نیز نامیده می شود) بیشتر درگیر مشوق های دانشگاهی و مطالعات زیرساخت های blockchain fintech است و Emurgo بازوی رسمی تجاری و سرمایه گذاری پروژه Cardano است که در توکیو ثبت شده است.

بسیاری از مقالات سفید در طی هفت سال گذشته توسط مؤسسه تحقیقاتی IOHK برای مشتریان عمومی ، بخش خصوصی و دولتی تولید شده است. با این حال ، Cardano همیشه تمرکز اصلی موسسه بوده است. دانشمندان متعدد در تقویت اکوسیستم blockchain نقش داشتند و این به آرامی به چیز پروژه تبدیل شد. دانشگاهیان ، اساتید و کارشناسان در زمینه سیستم های بازی ، زبانهای برنامه نویسی رایانه ، طراحی شبکه و رمزنگاری باعث افزایش توسعه Cardano شده اند. و چنین رویکردی پر در کلاه مدیرعامل است که او به طور واضحدوست دارد بزرگ شود.

تاریخچه کاردانو

به عنوان یک پروژه ، شبکه Cardano در سال 2015 توسط چارلز هوسکینسون ، بنیانگذار Ethereum راه اندازی شد. با این حال هوسکینسون پس از ورود به یک درهم و برهم با ویتالیک باترین به دلایلی به همان اندازه این جهان - پول را ترک کرد. شایعه شده است که Buterin Hoskinson را از Ethereum به دلیل اختلاف نظر اینکه آیا این پروژه باید تجاری باشد (طرف Hoskinson) یا غیرانتفاعی (سمت Buterin) حذف کرده است. از قضا ، Buterin اکنون یکی از ثروتمندترین افراد در طاقچه blockchain است که ارزش خالص تخمین زده شده تقریباً به 1 میلیارد دلار نزدیک می شود.

پس از مشاجره با ویتالیک ، چارلز هوسکینسون ، به قول خودش ، "بسیار دلخور" شد. در یک لحظه خاص ، اتر (ETH) شروع به نزدیک شدن به سرمایه گذاری در بازار 120 میلیارد دلار کرد. بنابراین هوسکینسون تصمیم گرفت یک پروژه blockchain خود را توسعه دهد ، که می تواند به چیزی بهتر و بزرگتر از blockchain Ethereum تبدیل شود. او در سال 2015 کار خود را در Cardano آغاز کرد. و هنگامی که همکار سابق اتریوم ، جرمی وود ، به او نزدیک شد ، آنها IOHK را تشکیل دادند ، جایی که Cardano بهبود یافت.

IOHK اولین سازمانی بود که آنها ایجاد کردند ، بعداً آنها بنیاد Cardano و Emurgo را نیز راه اندازی کردند.

در تاریخ 1 ژانویه 2018 ، بنیاد Cardano آخرین دوره بودجه خود را به عنوان بخشی از ICO بسته و در کل 62. 2 میلیون دلار جمع آوری کرد. سه سرمایه گذار شناخته شده شرکت کرده اند ، از جمله MKT ، جیمز سورز و جولیان ساروکین.

MKT یک شرکت سرمایه گذاری است که شما واقعاً چیزهای زیادی در مورد آن نمی دانید. تا به امروز ، Crunchbaseلیستفقط دو سرمایه گذاری که MKT انجام داده است. جالب اینجاست که اولین مورد از این دو سرمایه گذاری در سال 2014 - در اتریوم انجام شد.

جیمز سارس از این نظر چهره ای بسیار عمومی تر است. او 83 سرمایه گذاری انجام داده است. و آخرین سرمایه گذاری وی در ICO OF BOY GUILD بازی در 28 ژوئیه 2021 بود ، هنگامی که بازی های صنفی بازده 12. 5 میلیون دلار افزایش یافت.

جولیان ساروکین همچنین یک سرمایه گذار خصوصی با 10 پروژه شناخته شده در نمونه کارها خود است و برجسته ترین سرمایه گذاری وی تاکنون پروتکل اقیانوس است که در مجموع 22. 1 میلیون دلار جمع آوری کرده است.

با داشتن 800K پیروان خود در توییتر و 50K دنبال کننده در تلگرام ، شبکه Cardano توسط اعضای هیئت مدیره مانند جیلیان مکناب ، مدیر اجرایی سابق گلدمن ساکس ، و آندریاس Eschbach ، شریک سابق PWC پشتیبانی می شود. یک مربی تجاری فردریک گرگارد نیز در لیست اعضای تیم این پروژه قرار دارد.

نقشه راه کاردانو

نقشه راه کاردانو با عکسهای پیکسل شده از چهره های افسانه ای از گذشته ، نمایشگاه های مختلف فنی در توسعه پروژه است. در کل ، پنج مرحله از توسعه Cardano وجود دارد: بایرون ، شلی ، گوگوئن ، باشو و ولتر.

بیایید نگاهی گذرا به هر یک از این مراحل بیندازیم.

  • بایرون (راه اندازی شده در سپتامبر 2017) - اولین تجسم اکوسیستم Cardano که به کاربران امکان خرید و فروش ADA را می داد. همانطور که در وب سایت این پروژه آمده است ، این در مورد اولین پیشرفت های مهم و همچنین ایجاد یک جامعه و مشارکت کاربران در پشتیبانی از فناوری blockchain خود بود.
  • شلی (راه اندازی ژوئیه 2020) - دورانی که گره های بیشتری توسط جامعه Cardano اجرا می شود. با پایان دوره شلی ، کاردانو غیر متمرکز تر شد. این به اپراتورهای گره اجازه می دهد گره های خود را به شبکه اضافه کنند و به کاربران اجازه می دهند ADA خود را به استخرهای استیک واگذار کنند.
  • Goguen - (راه اندازی شده در سپتامبر 2021 ، دوره فعلی): با چنگال سخت آلونزو در سال 2021 ، این دوره جامعه را به قابلیت های قرارداد هوشمند معرفی کرد. این برای Cardano تا حدودی انقلابی بود زیرا به کاربران امکان ایجاد DAPP در اکوسیستم شبکه را می داد.
  • Basho (زندگی در سال 2022) - دوره بهینه سازی و همچنین مقیاس پذیری و قابلیت همکاری. هنگامی که پیشرفت توسعه با این علامت آبخیزداری مطابقت داشته باشد ، Sidechains معرفی می شود ، که در واقع یک مکانیسم Sharding است که به معنای کار خارج از بار از زنجیره اصلی بر روی یک قسمت اصلی است.
  • Voltaire (هنوز تاریخ انتشار وجود ندارد) - دوره ای که توسعه دهندگان عملکرد رأی گیری و خزانه داری را برای کاربران برای اجرای حکمرانی اضافه می کنند. همچنین کاربران قادر خواهند بود بودجه خود را جمع کنند و پاداش کسب کنند.

معماری فعلی Blockchain Cardano

از آنجا که ما در حال حاضر شاهد دوران گوگوئن هستیم و چنگال سخت آلونزو قبلاً اتفاق افتاده است ، وضعیت امروزی فناوری blockchain Cardano از دو لایه تشکیل شده است. لایه اول ، Cardano Settlement Layer است که معاملات ADA را پیگیری می کند. لایه دوم ، Cardano Layer ، قراردادها و برنامه های هوشمند را قادر می سازد تا روی این سیستم عامل اجرا شوند.

لایه اول توان 250 TPS (معاملات در ثانیه) را به ارمغان می آورد. این معاملات بیشتر از بیت کوین یا اتریوم است که می تواند پردازش کند ، زیرا اجماع اثبات نسل بعدی (POS) بلوک های جدیدی را ایجاد می کند و معاملات را سریعتر از اثبات نسل قدیمی (POW) تأیید می کند.

لایه دوم ، به اصطلاح ، از یک جعبه جداگانه ، بستن شکاف های محاسباتی و ایجاد قراردادهای هوشمند یکپارچه عمل می کند. اگر اتفاقی بیفتد ، لایه دیگر دست نخورده خواهد ماند.

چنین اجرای دو لایه و اختصاصی اساساً یک گلدان گلدان است که در اتریوم با معماری تک لایه خود گرفته شده است و نمایانگر احتقان ، سرعت معاملات آهسته تر و هزینه های بالاتر است.

همچنین ذکر ویژه ای از پروتکل Ouroboros Cardano ، نسخه پیشرفته اثبات سهام مهم است. بر اساسوب سایت Cardano، با استفاده از Ouroboros ، به جای اینکه به معدنچیان متکی باشد تا معادلات پیچیده ای را برای ایجاد بلوک های جدید ایجاد کند-و پاداش اولین انجام این کار-اثبات سهام شرکت کنندگان (در مورد Cardano ، استخرهای سهام) را برای ایجاد بلوک های جدید بر اساس ایجاد می کند. سهام آنها در شبکه کنترل می کنند.

همچنین جالب است که توجه داشته باشید که Ouroboros شبکه blockchain خود را به شکاف ها و دوره ها تقسیم می کند. در Cardano ، هر شکاف به مدت 20 ثانیه طول می کشد و هر دوره - که یک جمع از شکاف ها است - تقریباً پنج روز اسلات را نشان می دهد. یک رهبر شکاف برای هر شکاف انتخاب می شود ، که وظیفه اضافه کردن یک بلوک به زنجیره و انتقال آن به رهبر شکاف بعدی را بر عهده دارد.

آنچه مکانیسم اجماع Ouroboros را از هر فناوری دیگر blockchain متمایز می کند ، و به طور خاص پروتکل های اثبات سهام ، توانایی آن در تولید تصادفی بی طرفانه در الگوریتم انتخاب رهبر پروتکل است.

خصوصیات blockchain pos Cardano

بیایید نگاهی به سه مؤلفه ای بیندازیم که تیم Cardano مهمترین پروژه را در دوره بایرون (1) خود اعلام کرده است: مقیاس پذیری ، قابلیت همکاری و پایداری.

مقیاس پذیری

تعریف: مقیاس پذیری در شبکه های blockchain توانایی شبکه غیرمتمرکز برای پردازش تعداد زیادی از معاملات در مدت زمان کوتاهی است. این مربوط به اندازه بلوک شبکه blockchain و فرکانس است که بلوک ها در شبکه ظاهر می شوند.

صحبت در مورد مقیاس پذیری ، در حال حاضر Cardano می تواند حدود 250 معاملات در ثانیه (TPS) را پردازش کند. و توسعه دهندگان پروژه در حال حاضر روی یک راه حل مقیاس گذاری کار می کنند که می تواند توان 1000 TP را فراهم کند.

در مقایسه ، این بیش از پنج معاملات بیت کوین در ثانیه ، 15 TPS Ethereum است و همان 1000 TP Polkadot است. با این حال ، این کمتر از 1300 TPS Algorand ، 25،000 Fantom TPS و 50،000 TPS Solana است.

قابلیت همکاری

تعریف: قابلیت همکاری امکان دیدن ، دسترسی و به اشتراک گذاری اطلاعات در شبکه های مختلف یا شبکه های blockchain است. با استفاده از به اصطلاح Sidechains ، Bridges و Swaps و Oracles ، blockchain های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. این امر شما را به عنوان یک کاربر ، یا یک توسعه دهنده تجارت یا یک برنامه نویس امکان انتقال نشانه ها و آغاز اقدامات در چندین شبکه را قادر می سازد.

Cardano Interoperability min 1024x489 - How Cardano (ADA) works

صفحه اصلی Cardano

کاردانو اخیراًهمکاربا Wanchain ، بنابراین ، بیش از 15 شبکه به اکوسیستم خود اضافه می کند. Wanchain پل های غیر متمرکز را ارائه می دهد که پروتکل های blockchain را با یکدیگر متصل می کنند ، به این معنی که اکنون چنین DAPP هایی در Cardano می توانند ایجاد شوند که در آن می توانید نه تنها ADA استفاده کنید. اکنون سکه هایی مانند BTC ، ETH ، DOT ، WAN و XRP می توانند برای توسعه DAPP استفاده شوند.

با این حال ، آیا این پیشرفت باعث می شود Cardano در بین سایر blockchains ایستادگی کند؟بیش از 20 blockchain ، از جمله Terra ، Osmosis ، Crypto.org و Terra اکنون توسط پروتکل ارتباطات بین بلوکچین (IBC) در اکوسیستم Cosmos متصل شده اند. Polkadot از 100 پاراچین پشتیبانی می کند ، با17 پاراچین زندهجایی که Acala و Moonbeam آنهایی هستند که شاید از آنها شنیده باشید. و آخرین و مهمترین چیز ، هارمونی در حال حاضر پل هایی را ارائه می دهد5 زنجیر، از جمله اتریوم و بیت کوین. به این معنا ، کاردانو و رقبای آن به سمت گردن روشن تر آینده به گردن حرکت می کنند.

پایداری

تعریف: یک blockchain پایدار یکی با مصرف انرژی کم و ردپای کربن حداقل است.

Cardano Ouroboros min 1024x472 - How Cardano (ADA) works

صفحه اصلی Cardano

از نظر پایداری ، بنیانگذار Cardano ، چارلز هوسکینسون ،ادعاهاکه این شبکه سالانه 6 گیگاوات ساعت مصرف می کند ، در مقایسه با 17. 49 گیگاوات ساعت استفاده شده توسط شبکه بیت کوین به عنوانتخمین زدهتوسط دانشگاه کمبریج. Polkadot در مورد سایر blockchains صحبت می کندتخمین زدهبرای مصرف 0. 8 گیگاوات ساعت در سال و اتریوم - 300000 گیگاوات ساعت. در واقع ، دومی یک فاجعه بار است ، اما وقتی اتریوم به دوران POS تغییر می کند ، همه باید فراموش شود.

تجزیه و تحلیل قیمت ADA و پیش بینی برای 2022-2025

نشانه بومی کاردانو ، ADA ، هزینه دارد0. 5559 دلاراز ماه مه ، 16 ، 2022 ، علامت سرمایه گذاری در بازار خود را تا 15 میلیارد دلار به ارمغان می آورد.

ADA Token Fluctuations min 1024x640 - How Cardano (ADA) works

قیمت ADA طی چند سال گذشته

این پلتفرم طی دو سال گذشته به طور قابل توجهی رشد کرده است ، در حالی که ADA Token رتبه بندی شده استهفتم بزرگدارایی دیجیتال توسط سرمایه گذاری در بازار در سراسر جهان در همان تاریخ. چنگال سخت آلونزو باعث شد تا کاردانو در تابستان سال 2021 116 ٪ به دست آورد. از آن زمان ، آدا به آرامی تصحیح قیمت را پشت سر گذاشته و مجدداً بحث و گفتگو در مورد اینکه آیا کاردانو مرده است.

براساس بینش Analytics ، قیمت دارایی در سال 2024 2. 29 دلار خواهد بود و رشد 147 ٪ از امروز را ثبت می کند. در سال 2025 ، Cardano با حداقل 3. 68 دلار و حداکثر 4. 38 دلار تجارت خواهد کرد. متوسط قیمت 3. 81 دلار تخمین زده می شود.

اگر می خواهید $ ADA را با خیال راحت و ناشناس مبادله کنید ، Exolix را امتحان کنید - یک سرویس مبادله رمزنگاری فوری با نرخ ثابت و شناور ، که عاری از ثبت نام و هر محدودیتی است. این یک رابط کاربر پسند ، یک فرآیند تبادل سریع و پشتیبانی از 24/7 قابل اعتماد است.

بنابراین ، با Exolix می توانید 490+ ارز رمزپایه را به $ ada و برعکس فقط در چند مرحله ساده مبادله کنید

خلاصه کردن

بنابراین ، آیا Cardano موانع مقیاس پذیری blockchain را می شکند؟هرچند که ممنوع و عمومی که ممکن است به نظر برسد ، دقیقاً مانند رقبای خود در طاقچه ، این برنامه یک و تنها قاتل نیست (نه اینکه واقعاً باید یکی باشد). این از هر پروژه blockchain دیگر در همه جبهه ها بهتر نیست ، اما این یک پروژه محکم و مستقر با کاربران اختصاصی ، یک تیم اثبات شده در پشت آن است و امروزه باید ویژگی های خود را داشته باشد-مانند اثبات سهام و عملکرد قرارداد هوشمندبشرکاردانو قصد دارد مقیاس پذیری ، قابلیت همکاری ، مسائل پایداری را حل کند و 62 میلیون دلار سرمایه گذاری دارد. از نظر فن آوری های مورد استفاده ، قطعاً با هر cryptocurrency نسل اول در تضاد است و نوید آینده ای روشن تر برای صنعت blockchain است.

اگر اهداف بلندپروازانه در نقشه راه Cardano زودتر از اهداف جاه طلبانه به همان اندازه رقبای خود به اتمام برسد ، این پروژه پتانسیل خوبی برای سرمایه گذاری دارد. اما چه کسی می تواند با اطمینان به شما بگوید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟در حین ایجاد پیش آگهی خود در مورد نظرات افراد دیگر که بیان شده و قبل از سرمایه گذاری تحقیقات خود را انجام دهید ، مراقب باشید! بازارهای cryptocurrency بسیار بی ثبات هستند و سرمایه گذاری شما در معرض خطر است.

علاقه مند به سرمایه گذاری در ADA هستید؟این در هر مبادله ای غیرمتمرکز برجسته ، مثلاً Binance ، HitBTC ، Huobi ، Bybit ، Coinbase Pro و سایر سیستم عامل های مهم موجود است. اگر می خواهید نه تنها سرمایه گذاری کنید بلکه سکه را نیز تجارت کنید ، با بهره گیری از نوسانات بازار رمزنگاری بدون دردسر دستی از روال معاملاتی - خرید و فروش به راحتی ، با استفاده از ابزارهای اتوماسیون و روبات هایی مانندتجارتبشرهنوز سؤالی دارید؟آنها را شلیک کنیدفیس بوک, تلگرام، یاتوییتر!

پرسش

Cardano چیست؟

Cardano (ADA) یک شبکه غیرمتمرکز اثبات شده است که با هدف ایجاد شده است تا به برنامه نویسان و کارآفرینان blockchain اجازه دهد تا مقیاس پذیری ، قابلیت همکاری و پایداری بلاکچین های قبلی مانند بیت کوین و اتریوم را حل کنند.

فارکس اسلامی...
ما را در سایت فارکس اسلامی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : هدایت هاشمی بازدید : 18 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 1:31