چگونه می توان یک استراتژی بازاریابی سودآور ایجاد کرد

ساخت وبلاگ

امیدوارم ، شما هرگز آرزو نخواهید کرد که بدون یکی از آنها به تجارت بپردازید. با این حال ، با کمال تعجب ، بسیاری از ما هنگام ساختن یک برنامه بازاریابی قوی ، تقریباً همان تلاش را انجام نمی دهیم.

در اینجا نحوه ایجاد استراتژی بازاریابی قاتل خود آورده شده است.

چه فایده ای برای سرمایه گذاری در وقت و هزینه شما برای ایجاد یک تجارت جدید فقط برای کشف اینکه شما مشتری ندارید؟

این زمینه رویاها نیست ، جایی که شما آن را می سازید و آنها خواهند آمد.(خوب ، بنابراین خط در واقع ، "اگر آن را بسازید ، او خواهد آمد" ، اما می دانید منظور من چیست. کل تیم در نهایت ظاهر شد. اگر شما هیچ ایده ای ندارید که من در مورد آن صحبت می کنم ، این یک کلاسیک است ،آن را جستجو کنید.)

یافتن مشتریان جدید یک کار فعال است. شما باید به آنجا بروید ، آنها را پیدا کنید و به آنها بگویید که وجود دارید. و تنها راه انجام این کار با تدوین یک استراتژی بازاریابی محکم است.

بدون یک نفر ، شرکت شما خطر بی جهت بودن ، هدر رفتن پول در کانال هایی که نتیجه شما را به دست نمی آورند ، و از دست دادن مشتریان بالقوه به رقبای شما می پردازد. و حتی مهمتر از همه ، شما این فرصت را برای ایجاد درک عمیق تر از پایگاه مشتری خود از دست نمی دهید.

خوشبختانه ، ارائه استراتژی بازاریابی مؤثر خود خیلی سخت نیست. در اینجا پنج مرحله مورد نیاز شما وجود دارد تا یک مورد را ایجاد کنید که برای شما مفید باشد.

1. مشتری هدف خود را بشناسید

اولین قدم برای ایجاد استراتژی بازاریابی شما این است که بدانید شما به آن بازاریابی هستید و محرک های اصلی آنها چیست. انجام این کار تضمین می کند که تلاش های بازاریابی شما متمرکز شده است ، و با دریافت بازده سرمایه گذاری که بعد از آن هستید ، سود خواهید برد.

یکی از راه های متداول در مورد این امر ، ایجاد شخصیت خریدار است. با ایجاد شخصیت های خریدار مؤثر ، می توانید مطمئن باشید که برای افرادی که واقعاً به آنچه شما باید ارائه دهید ، بازاریابی می کنید. در غیر این صورت ، استراتژی بازاریابی شما تقریباً معادل یک مرد در جعبه ای است که از طریق یک مگافون در افراد تصادفی در خیابان فریاد می زند.

به این فکر کنید که دوست دارید مشتری ایده آل خود به نظر برسد. شروع به گرفتن گرانول کنید و لیستی از جمعیتی را که مشتری شما در آن قرار دارد ، از جمله موقعیت مکانی ، سن ، جنس و غیره ایجاد کنید. اما در اینجا متوقف نشوید. شما پس از یک تصویر ظریف و عمیق از مشتریان خود هستید (هدف این است که آنها را بهتر از آنچه خودشان می شناسند بشناسید!)

Harvard Business Review توصیه می کند با پرسیدن سؤالات ناخوشایند در مورد رفتارها و انگیزه ها ، مشتریان خود را تجسم کنید و ضمن ایجاد بیانیه خلاصه ای از دیدگاه شخصیت.

نمونه هایی از چنین سؤالاتی عبارتند از:

 • انتظارات: چه نوع تجربه ای را انتظار دارند؟
 • خرید انگیزه: چرا آنها محصول شما را خریداری می کنند؟
 • خرید نگرانی: چه نگرانی هایی در هنگام خرید محصول شما وجود دارد؟

همانطور که مشاهده می کنید ، بافندگی شخصیت های خریدار در استراتژی بازاریابی خود وسیله ای بسیار مؤثر برای افزایش درک همدلی شما از مشتریان هدف شما است. شما باید آنها را بشناسید که گویی آنها یک دوست نزدیک و شخصی هستند که با آنها مکالمه های عمیق و معنی دار داشته باشید.

با این حال ، همانطور که احتمالاً از تعامل با دوستان خود می دانید ، مردم همیشه پر از شگفتی هستند. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که می توانید هنگام ایجاد شخصیت خریدار انجام دهید این است که دائماً فرضیات را انجام دهید.

به پیاده رو ضربه بزنید ، مصاحبه با افراد را شروع کنید و با قرار دادن این شخصیت ها به آزمایش ، داده های واقعی را بدست آورید.

ساده ترین راه برای شروع تعریف شخصیت خریدار شما استفاده از هر مشتری فعلی است که ممکن است داشته باشید. از آنها برای 10 دقیقه از وقت خود برای مصاحبه بخواهید ، یا یک نظرسنجی ساده ارسال کنید. با افرادی که حتی مشتری شما نیستند ، مصاحبه کنید ، به خصوص کسانی که متناسب با مشخصات مشتری هدف شما هستند.

هدف شما باید این باشد که دریابید که مردم هنگام تعامل با تجارت شما واقعاً چه فکر می کنند. سؤالات زیادی را مطرح کنید و راهی برای تشویق افراد برای انجام مصاحبه با شما پیدا کنید. گزینه عالی این است که به آنها تخفیف یا محصول رایگان ارائه دهید ، زیرا همچنان به ایجاد آن روابط شخصی ادامه می دهد.

وسوسه انگیز است که از شخصیت های خریدار براق شوید. و مطمئناً آسان است که فکر کنید آنها را میخ زده اید. با این حال ، به طور کلی ، هرچه زمان بیشتری برای توسعه آنها صرف کنید ، استراتژی کلی بازاریابی شما مؤثرتر خواهد بود.

هنگامی که شما می دانید مشتری هدف شما در مورد چیست ، وقت آن است که به مرحله بعدی ساخت استراتژی بازاریابی تجاری خود بروید.

2. در مورد رقبای خود تحقیق کنید

هیچ شغلی در خلاء وجود ندارد.

حتی اگر شما تنها مارک موجود در بازار هستید ، در یک طاقچه بسیار خاص ، می توانید تضمین کنید که دیر یا زود می خواهید خود را با برخی از رقابت ها پیدا کنید. و حدس بزنید چه؟آنها به احتمال زیاد ایده های خود را در مورد بهترین راه برای دستیابی به مشتریان دارند.

مهم است که مدتی را صرف انجام تحقیقات بازاریابی در مورد رقابت خود کنید.

قبل از اینکه ایده اشتباه را بدست آورید ، نقطه اجرای تجزیه و تحلیل رقیب این است که به شما کمک کند کارهایی را که می توانید بهتر یا متفاوت از بقیه جمعیت انجام دهید ، بفهمید.

رقبای خود را مطالعه نکنید ، بنابراین شما می توانید هر حرکتی را تکرار کنید ، بلکه می توانید بدانید که چه کاری برای آنها کار می کند (و این کار را بهتر انجام می دهید) و فرصت های بی استفاده را کشف کنید.

شما همچنین می خواهید یک شیرجه عمیق را در حساب های رسانه های اجتماعی رقیب خود انجام دهید. آنها را فقط هر از چند گاهی اسکن نکنید ، به طور فعال الگوهای و تاکتیک هایی را که از آنها استفاده می کنند ، تماشا و درک کنید. چه چیزی برای آنها موفق است؟

در واقعیت ، مگر اینکه اتفاقاً با شخص دیگری در طاقچه خود رابطه خوبی داشته باشید و می توانید آنها را متقاعد کنید که در مورد استراتژی بازاریابی خود بحث کنند ، شما باید آن کلاه Deerstalker را گرد و غبار کنید و کمی خواب آور را انجام دهید (شرلوک درونی خود را رها کنیدهولمز).

از کجا باید شروع کنید؟خوب ، برای به دست آوردن درک اولیه کانال های بازاریابی که رقبای شما از آن استفاده می کنند ، سعی کنید مستقیماً به مشتریان خود دسترسی پیدا کنید و دریابید که چه می گویند.

به آن مکالمات ضربه بزنید. شما یک میزبان کاملاً جالب برای بررسی پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال ، محصولاتی که مردم در حال خرید هستند ، نحوه فهمیدن آنها ، تبلیغات و معاملات ارائه شده و اینکه آیا تجربیات آنها مثبت یا منفی بوده است.

این نکته آخر بسیار مهم است. تجربیات منفی منجر به تقریباً 59 ٪ از کل مشتریانی می شود که از آنجا دور می شوند و احتمالاً هرگز برنمی گردند. این جایی است که فرصت شما وجود دارد. کنجکاو باشید و بفهمید که چگونه می توانید چیزی بهتر ارائه دهید.

روش نهایی که من توصیه می کنم این است که به سادگی در لیست ایمیل آنها ثبت نام کنید و ببینید استراتژی بازاریابی ایمیل آنها چگونه است. این نه تنها نگاهی ارزشمند به تلاشهای تبلیغاتی ایمیل آنها می بخشد ، بلکه دیدگاه نزدیک و شخصی از برنامه کلی آنها را نیز به شما می دهد.

به عنوان مثال ، می توانید دریابید که آیا آنها یک محصول را راه اندازی می کنند ، و اگر چنین است ، چگونه آنها در مورد آن پیش می روند. یا اگر آنها علاقه زیادی به محصول مشابه شما دارند. وارد شکم جانور شوید و دریابید که چه خبر است.

البته ده ها روش دیگر از جمله نقشه های موقعیت یابی نیز وجود دارد که برای انجام تحقیقات رقیب با کیفیت عالی هستند. اما این ایده ها باید به شما مفهوم خوبی بدهند که از کجا می توانید با خود شروع کنید.

3. کانال های خود را انتخاب کنید

چگونه پیام بازاریابی خود را در مقابل چشم انداز خود دریافت می کنید؟در واقع ، بیش از هر زمان دیگری روش های زیادی وجود دارد. شما می توانید از مسیر تبلیغات سنتی پایین بروید و تبلیغات را در روزنامه ها و تابلوهای تبلیغاتی بچسبانید ، یا می توانید تاکتیک های مدرن تر و در حال تحول مانند سئو و بازاریابی محتوا را امتحان کنید.

هر مسیری را که به سمت پایین حرکت می کنید ، بفهمید از چه کانالهایی استفاده خواهید کرد تا مخاطبان خود را به چشم انداز و سپس به مشتریان تبدیل کنید. اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که همه چیز را یکباره امتحان کنید و به دنبال یک نوع "پراکنده" باشید ، تمام کاری که انجام خواهید داد این است که منابع گرانبها را در کانال هایی که تضمین کار نمی کنند هدر دهید.

بنابراین ، برای به دست آوردن بازده سرمایه گذاری مورد نظر شما از استراتژی جدید بازاریابی خود ، تصمیم گیری های آگاهانه و آگاهانه در مورد آن کانال ها که بهترین راه ها را برای دستیابی به مشتریان هدف خود ارائه می دهند ، مهم است.

به یاد داشته باشید ، فقط به این دلیل که احساس می کنید باید از آن استفاده کنید ، تلاش خود را در یک کانال خاص سرمایه گذاری نکنید. برای یافتن کانال بازاریابی مناسب برای شما ، کمی زمان و آزمایش طول خواهد کشید. بنابراین اگر آن را درست از این کار دریافت نکنید ، استرس نکنید.

بهترین رویکرد برای کشف کانال های بهینه برای استراتژی شما این است که ابتدا تمام کانال های بالقوه خود را به سه بخش تقسیم کنید: متعلق به رسانه های متعلق ، درآمد و پرداخت شده.

بهتر است به این سه نوع رسانه مختلف به عنوان سه پا یک مدفوع فکر کنید. هر نوع نقش مهمی در استراتژی بازاریابی دیجیتال شما ایفا می کند و هر سه مورد نیاز دارند تا با هم همکاری کنند تا تمام پایگاه های بازاریابی شما را پوشش دهند.

یک قانون کلی خوب این است که هنگام ایجاد یک استراتژی بازاریابی ، نسبت 2: 1: 1 را دنبال کنید:

 • دو کانال رسانه ای متعلق به
 • یک کانال رسانه ای به دست آورد
 • یک کانال رسانه ای پرداخت شده

بیایید در مورد هرکدام با کمی عمق بیشتر صحبت کنیم.

رسانه های متعلق به

رسانه های متعلق به کانالهایی هستند که شما کنترل کامل دارید ، از جمله لیست ایمیل ، وب سایت یا وبلاگ خود. از نظر اساسی ، هر محتوای مارک دار که خودتان تولید می کنید ، می تواند رسانه ای متعلق به آنها در نظر گرفته شود.

این کانال ها به ویژه جذاب هستند زیرا کنترل ، به موقع ، نمایش شخصیت را ارائه می دهند و بسیار مقرون به صرفه هستند.

بیش از هر چیز ، دستیابی به دو کانال از رسانه های متعلق به آن ارجح است زیرا به شما امکان می دهد تا هرگونه اعتماد به سیستم عامل شخص دیگری را برای تبلیغ برند خود حذف کنید. آزادی بیشتر به معنای انعطاف پذیری بیشتر است. تمرکز روی این کانال ها ، روابط عمیق تر با مشتری شما را تسهیل می کند.

آنها باید ستون فقرات استراتژی بازاریابی دیجیتال شما را تشکیل دهند.

به همین دلیل است که در Foundr ، ما یک تن تلاش برای ساخت لیست ایمیل خود و رشد پیروان اینستاگرام خود قرار دادیم. این کانال هایی است که ما کنترل کاملی داریم که به مخاطبان هدف ما می رسد و اکثر رهبری و فروش ما را برای ما ایجاد می کند.

بفهمید که دو کانال رسانه ای متعلق به شما می خواهید در هنگام استراتژی بازاریابی خود روی ساختمان تمرکز کنید.

رسانه به دست آمده

رسانه های کسب شده به قرار گرفتن در معرض محتوای شما از طریق منابع خارجی به صورت ارگانیک دریافت می کنند. به مواردی مانند پست های مهمان در سایت های دیگر ، تلاش های سئو خود یا هر گونه پوشش که از مطبوعات دریافت می کنید فکر کنید.

رسانه های به دست آمده اساساً به بازاریابی کلمه دهان می روند. شما محتوای خود را از طریق سایر نشریات تبلیغ می کنید و از تأثیر آنها برای رسیدن به مشتری هدف خود استفاده می کنید. تأکید در اینجا معنی دارد ، زیرا مشتریان به طور کلی به این منابع اعتماد می کنند.

به این ترتیب ، به احتمال زیاد هنگام تصمیم گیری در مورد خرید ، به کلمه یک دوست از طریق یک تجارت تلویزیونی اعتماد خواهید کرد.

این که آیا این امر در ایجاد مشارکت با تأثیرگذار متمرکز است یا به دنبال ایجاد سطح نفوذ خود از طریق پست های مهمان است ، حداقل یک کانال رسانه ای کسب شده را که می توانید برای رسیدن به مخاطبان خود استفاده کنید ، شناسایی کنید.

با کمال تعجب ، رسانه های پرداخت شده هر رسانه ای است که شما برای آن پرداخت می کنید. به مواردی مانند Google AdWords ، تبلیغات فیس بوک ، به روزرسانی های حمایت مالی در توییتر یا اینستاگرام فکر کنید. این همچنین شامل رسانه های سنتی مانند تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی و تبلیغات چاپی است.

رسانه پرداخت شده

رسانه های پرداخت شده یک مکانیسم مؤثر برای ایجاد قرار گرفتن در معرض بیشتر در برابر رسانه های خود و برنده شدن در رسانه های کسب شده تر است. در حالی که شما با پرداخت هزینه مشخصی دارید ، محتاط باشید. اطمینان حاصل کنید که در دام پرتاب مداوم پول در آن قرار نمی گیرید ، به خصوص اگر نتیجه ای را که می خواهید ایجاد نمی کند. خرید آنلاین cipro خرید cipro آنلاین بدون نسخه

بهترین راه برای یافتن کانال رسانه ای پولی که برای شما کار می کند این است که خودتان یک بودجه تعیین کنید و سیستم عامل های مختلف را به طور همزمان امتحان کنید. بعد از دو هفته آزمایش ، ببینید چه چیزی بهترین کار را انجام می دهد و در آن کانال خاص دو برابر می شود.

اکنون ، بیایید در مورد رابطه بین استراتژی فروش و بازاریابی بحث کنیم.

4. قیف فروش خود را تجزیه کنید

یک روش عالی برای کمک به شما در مورد جزئیات استراتژی بازاریابی خود و فهمیدن اینکه کدام تاکتیک های بازاریابی و کانال های مناسب برای شما مناسب است ، انجام سریع قیف فروش خود است.

در ابتدایی ترین شکل خود ، هر قیف فروش از قالب آیدا از "توجه ، علاقه ، میل و عمل" پیروی می کند.

در انتهای بالا ، شما منجر به سرماخوردگی می شوید. افرادی که کاملاً از وجود برند شما بی خبر هستند و شما می خواهید بفهمید که چگونه آگاهی و علاقه خود را به دست می آورند.

پس از انجام این کار ، باید با ایجاد حس میل ، راهی را برای تبدیل آنها به سربهای داغ بفهمید. و در آخر ، با درخواست از آنها برای انجام یک اقدام خاص ، خواه در لیست ایمیل شما یا خرید یک محصول ، از این خواسته استفاده خواهید کرد.

این بسیار مهم است که هر کانال مورد نظر خود را برای تمرکز توجه خود در استراتژی بازاریابی خود تجزیه کنید و سفر مشتری خود را در طول قیف فروش خود ترسیم کنید. با شکستن سفر مشتری خود در مراحل مختلف ، می توانید ضعیف ترین نکاتی را که نیاز به توجه دارند ، شناسایی کنید.

این به نوبه خود ، به شما امکان می دهد تا تجزیه و تحلیل کنید که آیا چیزی وجود دارد که می توانید بر روی آن بهبود یابید تا اطمینان حاصل کنید که این موارد منجر به مرحله نهایی عمل می کنید. این تمرین می تواند بسیار مفید باشد وقتی می خواهید بفهمید که می خواهید از چه تاکتیک های بازاریابی استفاده کنید و آنها را از کجا پیاده سازی کنید.

5- اهداف بازاریابی هوشمند را ایجاد کنید

مسلح با درک استخوانهای برهنه استراتژی بازاریابی شما ، بیایید با فهمیدن موفقیت برای شما به پایان برسیم.

خوب و خوب است که بگوییم شما می خواهید در معرض دید بیشتری قرار بگیرید ، یا مشتری بیشتری می خواهید ... اما باید اهداف خود را کمی باریک تر از این تعریف کنید. چگونه می توانید بگویید که اگر نمی دانید ، دقیقاً چه موفقیتی در وهله اول وجود دارد ، استراتژی بازاریابی شما کار می کند؟

منظورم را به شما نشان خواهم داد.

در اینجا چند نمونه از اهداف ضعیف تعریف شده آورده شده است:

 • من می خواهم شماره یک را در Google رتبه بندی کنم
 • من یک لیست ایمیل بزرگتر می خواهم
 • من آگاهی بیشتری از راه اندازی محصول خود می خواهم.

این اهداف ایده آل نیستند. بازه زمانی ، ویژگی ، مراحل عملی کجاست؟از همه بدتر ، هیچ راهی برای ردیابی یا اندازه گیری این اهداف وجود ندارد.

برای رسیدن به این مشکل ، روی ایجاد اهداف بازاریابی هوشمند تمرکز کنید. این اهداف خاص ، قابل اندازه گیری ، عملی ، مرتبط و به موقع هستند.

با در نظر گرفتن اهداف هوشمند ، می توانید اطمینان حاصل کنید که اهداف بازاریابی شما مستقیماً با اهداف تجاری خود هماهنگ است. آنها به راحتی دنبال می شوند ، کل تیم شما می توانند پشت سر آنها قرار بگیرند ، و به جای تکیه بر روده خود ، اکنون معیارهای قطعی برای پیگیری موفقیت استراتژی بازاریابی خود دارید.

این به معنای ایجاد اهداف بازاریابی است که بیشتر شبیه این است:

 • من می خواهم تا پایان سال لیست پستی خود را به 50،000 مشترک افزایش دهم
 • من می خواهم رتبه شماره یک را برای کلمه کلیدی "کارآفرین" تا سال 2018 ایجاد کنم
 • من می خواهم تعداد بارگیری ها و فروش هایی را که از یک سری کتاب های الکترونیکی قابل بارگیری در طی یک دوره سه ماه دریافت می کنم ، ردیابی و اندازه گیری کنم

با ایجاد اهدافی از این دست ، استراتژی بازاریابی شما از تمرکز محکم تر بهبود می یابد و در همه زمان ها در مسیر صحیح قرار خواهد گرفت. همچنین توضیح می دهد که آیا تاکتیک های شما در حال کار هستند یا نه یا احتمالاً نیاز به تغییر و تنظیم استراتژی خود دارید.

آماده ساخت و اجرای استراتژی بازاریابی خود هستید؟

در آنجا آن را دارید. کل فرایند شما برای توسعه یک استراتژی بازاریابی قاتل و مؤثر.

اگر می خواهید کسب و کار شما موفق شود ، ایجاد یک استراتژی بازاریابی محکم ضروری است. مهم نیست که محصول یا خدمات شما چقدر عالی باشد ، اگر کسی از آن خبر نداشته باشد ، شما نمی خواهید این شماره های فروش برنده را ارسال کنید. مشتریان فقط به طرز جادویی از رنگ آبی بیرون نمی آیند ، شما باید برای توجه آنها حق کسب کنید.

پس از اتمام استراتژی بازاریابی خود ، که می تواند به همان اندازه یک روز یا حتی ماه ها تجدید نظر مداوم طول بکشد ، با داشتن یک ایده واضح از جهت حرکت در آن بهره مند می شوید. با این حال ، به یاد داشته باشید که منظره رقابتی دائماً استانتقال. با بازنگری فعال استراتژی بازاریابی خود به مرور زمان ، تجارت شما همچنان به پاداش های بیشتری می رسد.

جاناتان "JC" Chan اولین محتوای محتوای مجله Foundr است. هنگام نوشتن در مورد هر چیزی و همه چیز در رابطه با استارتاپ ها ، کارآفرینی و بازاریابی ، JC را می توان وانمود کرد که وانمود می شود که ستاره بعدی MMA در ورزشگاه است. وی همچنین به رسانه هایی مانند هافینگتون پست ، معاینه رسانه های اجتماعی ، MarketingProfs ، HubSpot و موارد دیگر کمک کرده است. حتماً با او در LinkedIn ارتباط برقرار کنید!

پست های مرتبط

How to Create a Marketing Plan In 2023 (Template + Examples)

نحوه ایجاد یک برنامه بازاریابی در سال 2023 (الگو + نمونه)

How to Develop Powerful Business Core Values and Mission Statements

چگونه می توان ارزش های اصلی تجارت و بیانیه های ماموریت را توسعه داد

10 Best Brand-To-Brand Partnership Ideas

10 بهترین ایده مشارکت برند به مارک

Growing Ballsy’s Open Rates with SMS and Email Expert Dylan Kelley

در حال رشد نرخ باز Ballsy با پیامک و کارشناس ایمیل دیلن کلی

BURST Oral Care’s Ambassador Growth Hack with Foundr Brittany Stewart

هک رشد سفیر مراقبت های شفاهی با بنیانگذار بریتنی استوارت پشت سر هم

How to Get More Views on Snapchat with These 10 Tactics

چگونه می توان با این 10 تاکتیک دیدگاه های بیشتری در مورد اسنپ چت دریافت کرد

How to Create a Video Sales Letter (Tips and Tricks from a 7-Figure Copywriter)

نحوه ایجاد نامه فروش ویدیویی (نکات و ترفندهایی از یک نویسنده 7 شکل)

How Much Do YouTube Ads Cost? A Beginner’s Pricing Breakdown

هزینه تبلیغات یوتیوب چقدر است؟خرابی قیمت گذاری یک مبتدی

Bobby Hundreds on NFTs and Transitioning Streetwear to Web3 — Exclusive

بابی صدها نفر در NFT و انتقال لباس های خیابانی به Web3 - اختصاصی

How B2B Sales is Changing Through Virtual Engagement – Q&A

چگونه فروش B2B از طریق تعامل مجازی تغییر می کند - پرسش و پاسخ

How to Get Podcast Sponsors Before Airing an Episode

چگونه قبل از پخش یک قسمت ، حامیان پادکست را بدست آوریم

چگونه "PODCAST PRINCESS" HALA TAHA فشار جانبی خود را به یک امپراتوری رسانه ای تبدیل کرد - پرسش و پاسخ

فارکس اسلامی...
ما را در سایت فارکس اسلامی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : هدایت هاشمی بازدید : 16 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 0:45